Każdy kierowca wie jak ważna jest ochrona naszego samochodu, również przed takimi czynnikami jak warunki atmosferyczne. Zbyt silne słońce może działać niekorzystnie na karoserię i nagrzewać wnętrze, co przy braku klimatyzacji może być szczególnie niekomfortowe, a nawet i niebezpieczne. Z kolei zimą częste odśnieżanie i skrobanie lodu z szyb, to zmora wszystkich, którzy z wczesnym wstawaniem nie mają zbyt wiele wspólnego. Do wyboru mamy wiele różnych konstrukcji tj. garaże jedno lub wielostanowiskowe bądź wiaty.  Każda z propozycji ma swoich zwolenników, jednak częstszym wyborem wciąż pada garaż. Co wpływa na taką decyzję inwestorów?

Pasuje jak ulał

Niewątpliwą wygodą dla inwestorów może być możliwość budowy garażu przylegającego. Co w praktyce oznacza to rozwiązanie? Zostaje on wykonany z tych samych materiałów co konkretne  projekty domów, dzięki czemu tworzy z nim spójną stylistycznie całość. To jednak nie koniec zalet. Jeśli nie chcemy wychodzić na mróz, oraz biec do garażu przez podwórko w czasie ulewy, możemy dostać się do niego z wnętrza domu. W takim przypadku trzeba jednak podwójnie zadbać o bezpieczeństwo domowników, a także o to aby zapachy np. benzyny czy spalin i akustyka garażu nie przeszkadzała w codziennym funkcjonowaniu i nie dostawała się do wnętrza strefy mieszkalnej. Ściany takiego garażu muszą być trwałe i niezwykle wytrzymałe, ponieważ w częściowo i one będą podtrzymywać dach.

Tańszą alternatywą dla tego rozwiązania jest garaż wolnostojący, który może zostać wykonany w zupełnie innym stylu w porównaniu z domem, a także w różnej technologii, wielkości itp. Nie musimy więc decydować się na niego wraz z rozpoczęciem prac budowlanych nieruchomości, w której w przyszłości zamieszkamy. Wybierając projekt dla siebie warto przemyśleć gotowe rozwiązania, a tych zdecydowanie nie brakuje. Projekty garaży zaczynają się od przystępnych kwot, które rosną proporcjonalnie do większych standardów, wyboru technologii itp. Taka konstrukcja może być zdecydowanie mniej zabezpieczona. Mowa tu oczywiście o takich czynnikach jak akustyka czy grubość ścian. Dźwięki dochodzące z garażu nie przedostaną się do oddalonego domu, przez co nie będą przeszkadzać domownikom. Dodatkowo bryłę garażu można wykorzystać pod budowę pomieszczenia gospodarczego bądź jako miejsce na dobudowę tarasu.

Wybierając projekty garaży drewnianych możemy liczyć na szybkość jego budowy, a co za nią idzie możliwością korzystania z obiektu w kilka tygodni. To również najbardziej ekologiczna wersja z możliwych do wyboru, która pasuje do ogrodowych scenerii.

Może jednak wiata?

Jeśli nie potrzebujesz tak dużej ochrony samochodu, lub posiadasz znacznie mniejszy i mniej wymagający pojazd np. skuter bądź rower – wiata powinna sprostać Twoim wymaganiom. To również atrakcyjna propozycja dla Twojego portfela, ponieważ wydasz znacznie mniej pieniędzy niż stałoby się to w przypadku budowy garażu. Odchodzi bowiem konieczność stawiania ścian, dbania o zakup odpowiedniej bramy czy okien. Przy niesprzyjających warunkach pogodowych trzeba się jednak liczyć z faktem, że deszcz czy śnieg mogą przedostać się na nasz samochód. Ważnym czynnikiem jest tu również dach, który powinien być stabilnie osadzony, by przy silnym wietrze konstrukcja nie została zburzona.